Тази година за първи път в Справката по чл.73 от ЗДДФЛ за начислени и/или изплатени през 2014 година доходи на физически лица, трябва да се подава информация на НАП и за още три категории доходи начислени и/или изплатени в полза на физически лица, местни на друга държава-членка на ЕС, а именно:
• Доходи от трудови правоотношения – подава се информация от работодателите;
• Пенсиите – информацията се подава от пенсионно осигурителните дружества;
• Застрахователни обезщетения /премии, изплатени при настъпило застрахователно събитие по договори за застраховки „Живот”, когато не попадат в обхвата на друг обмен на информация между държавите-членки на ЕС/ – подава се информация от застрахователите.
Срокът за подаване на информация за 2014 година за всеки от тези три вида доходи е до 30 април 2015 г. Форматът е определен със Заповед на изпълнителния директор на НАП, обнародвана в Държавен вестник /виж приложение/.
Налага се глоба или имуществена санкция в размер до 250 лв. на отделно лице (съгл. чл.82 от ЗДДФЛ) при непосочване индивидуализирано в годишен размер на тези три вида доходи или при неверни или непълни данни, предоставени от работодателите, пенсионно осигурителните дружества и застрахователите.
Това изискване за индивидуализирана информация за посочените доходи и притежавано имущество в полза на лица – местни на ЕС е следствие на Директива 2011/16/ЕС на Съвета от 15.02.2011г. относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане.
Приложение – примери за попълване на Справката по чл.73 от ЗДДФЛ:
- Справка по чл.73, ал.1 от ЗДДФЛ за изплатени доходи на физически лица – с попълнени примери за следните видове доходи, подлежащи на деклариране: доходи от наем; доходи от граждански договор; получена рента, аренда; получени дивиденти;
- Справка по чл.73А, ал.5 от ЗДДФЛ за доходи по трудови правоотношения, начислени и/или изплатени в полза на чуждестранни физически лица, местни на държава – членка на Европейския съюз – Нает е гръцки гражданин на трудово правоотношение, с място на изпълнение на работата с България. Размерът на дохода е 1000 лв на месец. След приспадане на удръжки от работната заплата за социално и здравно осигуряване, дължимият данък възлиза на 87,10 лв./месец.
Обърнете внимание!
- Посочва се брутния размер на дохода, т.е. без приспадане на признатите разходи и/или направените удръжки от платеца на дохода.
- Съгласно изменение на чл.73, ал.1, т.4, в сила от 01.01.2015г. , доходите по чл. 13, ал.1, т.3, 7, 9, 20, 21 и 24 от ЗДДФЛ се посочват в декларацията, когато размерът на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв годишно. Разпоредбата на чл.13 ЗДДФЛ визира само необлагаеми доходи. Ако посочените доходи са до 5000 лв. годишно те не подлежат на деклариране. Тези доходи са както следва: извадка от чл. 13, ал.1 на ЗДДФЛ:
– т. 3. доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;
– т. 7. доходите от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия; доходите от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори; доходите от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица;
– т. 9. лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирани съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, или на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
– т. 20. паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта;
– т. 21. паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип;
– т. 24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;
Остави коментар