Според Наредба № 27 на БНБ за статистиката на платежния баланс, международната инвестиционна позиция и статистиката на ценните книжа в срок до 20 януари местните юридически лица или еднолични търговци трябва да отчетат пред БНБ със статистически форми преките си инвестиции в недвижими имоти в чужбина както и годишните операции, остатъци и други промени в размера на финансовите кредити, получени от или предоставени на чуждестранни лица, когато финансовия кредит е в размер от 50 000 до 500 000 лв или тяхната равностойност в чуждестранна валута.
Когато финансовият кредит е в размер равен или над 500 000 лв, то той се декларира тримесечно, като за отчитане на четвърто тримесечие срокът е до 25 януари. До 25 януари е срокът за деклариране и на вземания от чуждестранни лица по търговски кредити и по други сделки, които не са финансови кредити и общата им сума надвишава 200 000 лв. До 25 януари се отчитат преките инвестиции в чужбина, с изключение на инвестициите в недвижими имоти.
По Законът за данъците върху доходите на физически лица:
До 31 януари с декларация по чл.55 се декларират и внасят дължимите за четвърто тримесечие на предходната година окончателни данъци за начислени/изплатени доходи (глава шеста от ЗДДФЛ).
Окончателни доходи, подлежащи на облагане:
За чуждестранни физически лица данък се декларира и дължи при получаване на някой от следните доходи:
- неустойки и обезщетения от всякакъв вид, с изключение на обезщетенията по застрахователни договори (чл.8 ал.11);
- обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
- стипендии за обучение в страната и чужбина;
- лихви;
- доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество;
- възнаграждения по договори за франчайз и факторинг;
- авторски и лицензионни възнаграждения;
- възнаграждения за технически услуги;
- награди и възнаграждения за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица – общественици, дейци на науката, изкуството, културата и спорта, включително когато доходът е изплатен/начислен чрез трето лице като импресарска агенция, продуцентска къща и други посредници;
- доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия;
На облагане до 31 януари подлежат и следните доходи на местни и чуждестранни физически лица, получени през четвърто тримесечие на предходната година:
- дивиденти в полза на едноличен търговец;
- дивиденти и ликвидационни дялове в полза на местно или чуждестранно физическо лице от източник в България и на местно физическо лице от източник в чужбина;
- доходи, придобити от замяна на акции и дялове във връзка с преобразуване на дружества по глава деветнадесета, раздел II от ЗКПО;
- доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, придобити в определени условия – чл.38 ал.8
- доход, придобит от лице при продажба или замяна на движимо имущество по чл. 13, ал. 1, т. 2, буква „г“.
- придобитите от член на кооперация облагаеми доходи от лихви по заеми към кооперацията;
- доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица;
- брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по банкови сметки (чл.38 ал.13)
Съгл. чл.65 ал. 13 от доходите по чл.43 ал.4 (доходи от стопанска дейност), чл.44 ал.4 (доходи от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, когато платецът на дохода е предприятие или СОЛ) и чл.44а ал.1 се удържа и внася авансов данък за придобитите доходи през четвърто тримесечие, само ако лицето, придобиващо дохода писмено декларира пред предприятието или СОЛ-платец на дохода, че желае удържане на данък.
За доходите по чл.43 ал.6 (когато платецът на дохода от стопанска дейност не е предприятие или самоосигуряващо се лице, и когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се и е декларирало това обстоятелство пред платеца на дохода) и чл.44 ал.3 (доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество), придобити през четвърто тримесечие на данъчната година не се внася авансов данък.
Декларацията по чл. 55 се подава заедно със приложения, в които се предоставя информация за доходите от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество, както и за доходите от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия, подлежащи на облагане по реда на чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ, начислени и/или изплатени в полза на физически лица, местни на друга държава – членка на Европейския съюз. Справката се подава от предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи.
До 31 януари при поискване се изготвят и служебни бележки за придобит облагаем доход и удържан данък:
Чл. 45 (1) При поискване от лицето работодателят по чл. 49, ал. 1 издава не по-късно от 31 януари на следващата година служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък. В служебната бележка се включва и данъкът, удържан или възстановен на работника/служителя при определяне на годишния размер на данъка.
Според Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, е до края на януари на съответната календарна година. В течение на годината видът на осигуряването не може да се променя, дори и в случаите, в които самоосигуряващите се прекъсват и възобновяват дейността си или започват нова трудова дейност като самоосигуряващи се (чл. 1, ал. 3 и ал. 4 от НООСЛБГРЧМЛ). Декларациите се подават в офисите на НАП лично или чрез упълномощено лице или по пощата с обратна разписка.
До 31.01.2016 г . се подават патентни декларации за дължимият от от физически лица и еднолични търговци патентен данък за упражнявани от тях дейности по Закона за местните данъци и такси посочени в приложение № 4 към член 61з. Ако през годината отпадне основанието за облагане с патентен данък се преминава към облагане по ЗДДФЛ- чл. 39.
Виолета Кръстанова – Управител на Счетоводна Компания „Дебал“
Александра Гьокова – Отговорен счетоводител в Счетоводна Компания „Дебал“
Остави коментар