През 2009 година фирма „АБВ” ЕООД сключва сделка с физическо лице да получи парцел за построяване на жилищна сграда, като срещу това фирмата ще обезщети лицето с апартаменти в същата сграда след като бъде построена.
При учредяване правото на строеж на сградата е издадена фактура с данъчна основа 300 000 лв и ДДС 60 000 лв. Начисленият данък е отразен в Справка-декларацията по ЗДДС за съответния период. В същия период резултатът е ДДС за внасяне 35 000 лв.
Поради усложняване на икономическите условия, сградата не е построена в договорените срокове, извършени са само разчистване на терена и изкопни работи, изготвен е проект от архитекти. По тази причина с Решение на Съда на основание чл. 87, ал.3 от ЗЗД се прекратява действието на сключения договор за учредяване право на строеж. В тази връзка и на основание чл. 115, ал.1 от ЗДДС „… при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчика е длъжен да издаде известие към фактурата” – в случая кредитно известие за намаляване данъчната основа по сделката или разваляне на доставки. Издадено е кредитно известие с данъчна основа 300 000 лв и ДДС 60 000 лв.
В следствие проведена ревизия за възстановяване на ДДС-то Ревизиращият орган се изказва, че не е налице право на приспадане на данъчен кредит по доставки свързани с учреденото право на строеж – като проектантски услуги, изкопни работи, разрушаване на стара сграда върху УПИ и др. Прилага се разпоредбата на чл. 79, ал.1 от ЗДДС, че „регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на доставки и дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен /поради развалянето на сделката за учредяване право на строеж на терена няма да бъде построено нищо и няма да бъде продадено нищо – няма да бъдат извършени облагаеми сделки, за да се ползва право на данъчен кредит върху извършените покупки/, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит”.
Решено е, че ще бъде възстановен ДДС с намален размер – приспаднат е ползваният данъчен кредит.
Възниква въпросът – признат разход ли е непризнатият ДДС?
Да, непризнатият ДДС ще се яви признат разход и няма да повлияе при формиране на данъчния финансов резултат чрез преобразуване на счетоводния.
Ревизионният акт не е за непризнат разход, на който не се признава съответно и ползваният данъчен кредит. Разходът остава признат, но ДДС-то към него е без право на данъчен кредит. Непризнатият данъчен кредит се осчетоводява като друг разход от дейността към датата на съдебното решение за разваляне сделката по учредяване право на строеж и се включва в текущият финансов резултат на предприятието.
Остави коментар