Основната промяна, която НАП прави при декларациите по чл. 50 от ЗДДФЛ е, че има възможност за подаване на декларацията по електронен път без ползването на електронен подпис. Това става с индивидуален ПИК код на лицето.
Променя се и правилото за ползване на отстъпка – отпада възможността за 5 процентна отстъпка от декларираното данъчно задължение при подаване на ГДД до 10.02 на следващата година. Новото изискване е посочено в чл 53, ал.2 от ЗДДФЛ, а именно: „Лицата, които подадат годишна данъчна декларация до 31 март на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, при условие че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срока по чл. 67, ал. 4” – 30 април.
Промени по отделните приложения на декларацията с образец 2001:
- Приложение №1 – доходи от трудови правоотношения – не се посочва информация за работодателите; Осигурителните вноски се посочват като обща сума – не е нужно разпределяне по фондове.
- Приложение №2 – доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ – попълването на таблиците за амортизируеми активи, пренасяне на данъчни загуби, регулиране на слабата капитализация и други увеличения и намаления на счетоводния финансов резултат става извън декларацията – като помощни справки. Попълването им не е задължително, може да се използват за улеснение, и не се прилагат към декларацията.
- Приложение №3 – доходи от друга стопанска дейност – променен е изгледът на таблиците – комбинирани са всички видове доходи по приложението в една таблица. Данни за платец на дохода по авторски и лицензионни възнаграждения и по извънтрудови правоотношения се посочват само ако платецът е предприятие или самоосигуряващо се лице. Премахнати са таблиците за авансово удържан и/или внесен през годината данък по реда на ЗДДФЛ по тримесечия, показва се общия размер.
- Приложение №4 – доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество – не се попълва информация за отдаденото под наем недвижимо или движимо имущество – адрес и вид на имуществото. Данни за наемателя се попълват само, когато платецът е предприятие или самоосигуряващо се лице.
- Приложение №5 – доходи от прехвърляне на права или имущество – отново данни за лицето, изплатило доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни документи, инвестиционни бонове и др. финансови активи, както и доходи от търговия с чуждестранна валута, се попълват само когато платецът е предприятие или самоосигуряващо се лице.
- Приложение №6 – доходи от други източници по чл.35 от ЗДДФЛ – данни за платеца на доходите се посочва само тогава, когато платецът е предприятие или самоосигуряващо се лице.
- Приложение №7 – доходи от дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ – въведени са кодове за вида патентна дейност. Не се попълва информация за адрес на обекта и входящ номер на декларацията по чл.61и от ЗМДТ.
При ползване на данъчни облекчения, таблиците които преди бяха в основната част на декларацията, сега са поместени в Приложение №10.
Лицата, които през 2014 г. имат получени доходи само от трудови правоотношения до 12 минимални месечни работни заплати, могат да се възползват от данъчно облекчение като попълнят отделен образец на декларация – образец 2001 б.
Самата декларация и всички приложения към нея можете да намерите качени на страницата на НАП.
Остави коментар